Як ми сортуємо сміття або Сім’я і відходи

Останні 2 роки ми сортуємо сміття. Самі знаєте, що ця тема є гарячою. Принаймні, у Львові значно побільшало людей, які задумуються над тим, що купують, у що купують і як викидають.

Так, до ідеального далеко. І можна довго говорити про те, як більшість лінується сортувати і банально не може відділити пластик та скло від решти відходів. Так, можна розповідати сумні історії про те, як сміттєвоз все відсортоване збиває в одну кучу і вивозить на полігон. Так, можна звинуватити у всьому владу, яка не будує сміттєпереробні заводи. Так, можна видумати ще тисячу та одну причину, аби не робити простих речей. А можна просто почати з малого і викорінювати свої погані звички.


Можна просто малюсінькими кроками сортувати щось одне, поступово збільшуючи “асортимент”: тільки пластик, припустимо. Можна відмовитися від непотрібних покупок, від всюдисущих кульочків і пропагувати носіння своєї “тряпочної тари”.

Саме цим ми займаємося останніх два роки і Юстинка, якій 3.5 роки, активно допомагає. Бо бачить наш приклад і бо це насправді дуже цікаво – складати все на купки. Такий собі сортер, але не від відомого бренду іграшок))

Як ми сортуємо сміття вдома?

Домашня сортувальна станція

Перш за все, ми складаємо окремо, попередньо миючи, висушуючи та стискаючи:
– пластикові пляшки з води та молока;
– маркований пластик, що підлягає переробці;
– бляшанки з-під пива та консерви;
– тетра-паки та схожі паки;

Також окремо лежать:
– кульочки (не шуршики) та плівка;
– скло;
– папір.

Для цього ми придбали два контейнери з кришкою різних кольорів, які мають такі параметри: 30*35*45 см.

Сірий контейнер – папір

В один (сірий) кладемо папір – це всі-всі паперові відходи: лейби від товарів, візитки, конверти, книги, аркуші, елементи коробок тощо. Тобто з упаковки, де є пластик і картон, я відриваю пластик і кидаю картон до паперу (наприклад, упаковка батарейок). Чи відриваю скотч від коробки з-під посилки і коробку складаю, викидаючи до паперу. Основне: дріботу (маленькі папірці) кладу одне до другого (наприклад, у конверт). Потім моя мама періодично то все перев’язує акуратно (мотузка, скотч чи поскладати в картонну коробку – але обов’язково все зв’яжіть, щоб не розвалювалося находу) і відносить на макулатуру (пункт прийому недалеко від дому). Головне, щоб купи трималось! Стискаєте гарно і фіксуєте.

Що не папір?

Фіскальні чеки зі супермаркетів сюди не підійдуть – то не папір. Так само можете одразу викидати в сміття забруднений їжею пергамент, адже він із харчовими відходами, його не переробиш.

Жовтий контейнер – пластик, бляшанки

У другому (жовтенько-коричневому) контейнері в нас ємності з-під йогуртів, молока, води, оливок і так далі. Тобто пластик, тетра-паки і метал. Це все добро ми нещодавно почали відвозити в Зелену коробку – перша у Львові сортувальня, що розташована на вул. Заводській (вхід зі Жовківської). Ось тут можете глянути, де і що, а також графік роботи: https://greenbox.net.ua/.

Кульочки та плівка

Кульочки, які тягнуться, та плівку в сухому та чистому вигляді теж пакуємо. Їх можна здати (там же, де і макулатура, або в Зелену коробку). Тут варто сортувати кольорові та не кольорові.

Кришечки

Та сама історія з кришечками.

Але тут цікавіше: з них можна робити цікаві речі, переплавивши. Думаю, про протези для військових ви чули. А от чи чули про кльові корзинки від Zelenew – лабораторія ресайклінгу? Я навіть бачила, як виглядає агрегат для створення таких корзинок. Друге життя даєте кришечкам! Ось тут детальніше: https://www.facebook.com/Zelenew/

Звертаю вашу увагу, що залишки їжі теж недопустимі! Чисті та сухі корки з пластику. Їх ми кидаємо в “акваріум”, як я кажу. Насправді це люстра 😁

До речі, Юстинка у свій час бавилась цими кришечками: я ставила їй кольорові тарілочки від IKEA і казала сортувати кришки за кольорами (ідея від Мандри малюка). Дитина була зайнята трохи, а що?)

Скло

На балконі стоїть ящик з-під пива і туди ми складаємо скляні пляшки. Їх або здаємо в пункти прийому склотари, отримуючи кілька гривень, або відносимо на смітник у контейнер для скла. “Батлхантери” заберуть те, що можна здати 😁

Чисте та сухе!

Пам’ятайте, як Отче наш, сміття для переробки має бути чистим та сухим! З часом ви звикнете все мити, повірте.

Скло, папір, плівку та бляшанки ми здаємо біля дому і отримуємо трішки грошенят за це

те, що йде В смітник…

Є ще багато відходів, які ми тупо викидаємо в смітник. Не завжди є можливість мити і драяти щось, іноді простіше просто викинути. На жаль, воно все потім забруднює довкілля. У нашій хаті часто є брудні кульки, адже маємо регулярні передачі зі села. Також це всякі предмети з невідомого пластику (той, який не переробляють, або без маркування), харчові відходи (ми не маємо хробаків і компостної ями).

Прикро, але як вже є. Може, згодом щось придумається. Ніхто не ідеальний.

Сміття викидаємо у звичайних пакетах, не у відрі, як колись.

“Без кульочка, в мою торбинку, будь ласка”

Також вже тривалий час я не ношу додому кульочків (крім незалежних від мене обставин). Постійно зі собою маю шиті торбинки (сіточка та плащівка) для овочів, фруктів, печива і з ними ходжу на закупи в магазини. Це вже справа звички – кинути в рюкзак торбинки. Їх всіх я тримаю в одній із торбинок – з принтом у квіточки. Так легше побачити, коли шукаєш. Найбільш легкі сіточки, в них можна класти все, що не розипається. Печиво, полуницю, ягоди краще в плащівку, щоб не забруднити вагу в магазині.

де купити торбинки для продуктів?

Важать вони 10 грамів і це мізерні гроші для переплати, як на мене, за вагу товару. Я шила в однієї майстрині, але не буду зараз рекомендувати, бо вона вирішила більше цим не займатися. Натомість даю посилання на альтернативні магазини, де можна придбати такі товари:

1. https://www.facebook.com/svoia.tara/

2. https://www.facebook.com/bilka.eco/

3. https://www.facebook.com/zerowastelviv/

4. https://www.facebook.com/ecoburachok/.

Також нарешті такі торбинки з’явилися в Ашані, Сільпо. Але ціни там вищі.

товари #zerowaste

Крім торбинок також можете придбати бамбукові щітки, металеві чи скляні трубочки для напоїв, вушні палички, капу (менструальна чаша – відновиться цикл, обов’язково куплю собі). Це все для того, щоб менше розкладалося сміття. Щітка з бамбуку більш натуральна, вушні палички також. Трубочку можна мити спеціальною щіткою і носити зі собою в кафе (діти часто люблять розливати напої). Менструальна чаша – замість тампонів і прокладок. Ой, щось я відхилилась від теми. Про торбинки…

нема торбинок – нема печенька

Якщо в мене нема зі собою торбинок, то стараюся не купувати нічого. Звичайно, ж продукти, які можна взяти просто в руку, – це не проблема.

Але краще відкласти похід у магазин, якщо нема куди складати товари. Нічого не станеться, з голоду не вмру (а деколи мені з двома дітлахами дуже лінь виходити вдруге з дому, тому про торбинки в рюкзаку я не забуваю). Якщо вже геть ніяк не уникнути покупки з кульком – то не уникнути (наприклад, як у достаці їжі з Ашану, але ви можете попросити мінімум пакетів: https://www.youtube.com/watch?v=lQWlxp3iryk). Але це радше виключення, ніж закономірність.Не все зразу!

Проте, позбавитися повністю бяк не так легко. І не варто у всьому бачити зраду. Якщо ви тільки на початку шляху “мінімум відходів”, то не картайте себе за кожен викинутий кульочок. Не соромтесь, що хтось побачить у ваших руках біля полиці з йогуртами білий пет 😂 (так-так, йогурти/кефіри/ряжанки в білих пляшках із маркуванням 1 не приймають у Львові на переробку, уникайте їх – купуйте Pure-Pak, наприклад). Не ховайте під футболку кульок з АТБ, який довелось купити, щоб донести щось дуже важливе додому. З ким не буває.

Але старайтесь у своїй же голові включити настанову “менше того, що не переробляється”. От просто не купуйте зайвого і обов’язково дивіться на маркування. Купуйте багаторазові торби в Ашані, а не одноразові кульки постійно тощо. Якщо таки пакет, то здавайте на переробку. Із часом звикнете, що треба думати про покупки наперед і це не буде викликати бурю втф?! Використовуйте свої сумки, рюкзаки, багажники візка тощо. Віддавайте кульочок за “5 копійок” в аптеці, коли вам пакують у нього зубну пасту. Висаджуйте дітей, щоб менше використовувати підгузників. Передавайте речі один одному в торбинках (ми так із майстринею Rybcya робимо). Пакуйте посилки в папір і заклеюйте паперовим скотчем. Використовуйте контейнери з кришкою, щоб купити маскарпоне тощо.

Маскарпоне в коробці IKEA

Сімейні конфлікти на ґрунті сортування

Мій чоловік трохи спершу плювався на ті всі шматяні торби, але прямо на очах бачу, як він змінився, і тепер сам знає, де лежать мішечки, і не забуває їх брати. Він сам люб’язно наголошує продавцю, що тара своя. За цим приємно спостерігати. Знаю кілька таких історій, де спершу були сварки через сортування, а потім плавно ввійшло в сімейну звичку думати, що купуєш, і класти все на свої місця в смітниках.

У наших умовах це не просто вибрик суспільства, а потреба. Давно-предавно сміття сортують в інших цивілізованих країнах, нарешті і до нас дійшло! Ще 23 роки тому, коли я мала змогу трішки пожити в Австрії, ми сортували там відходи. Задумайтеся тільки, як давно це було.

Знаю, що іноді важко знайти підтримку в старших людей, але варто плавно і дружелюбно вносити корективи в сімейні звички. Не сваритися “нащо ви знов ті кульки понакупляли?”, а сказати “спробуйте наступного разу взяти банани без пакетиків”. І похвалити наступного разу, коли таки покупка буде без поліетилену “о, як класно, без кульочків, от респект!”.

Зрештою, часто в магазинах від продавців можна почути навпаки радісні речення, людям подобається така відповідальність. Вже менше обурених, що треба відтарювати вагу контейнера. Старші жіночки згадують молодість і кажуть “як колись, зі своєю банкою на сметану”. Я це вам кажу з власного досвіду, значно більше хвалять!)

Як допомагає мені Юстинка?

Юстя має завдання заносити сміття в правильний контейнер вдома: і вона зайнята, і мені не треба йти. Заодно вчиться сортувати. Кльово спостерігати за тим, що їй це подобається. У супермаркетах вона радісно наклеює стікери на торбинки, наприклад. Миє баночки з-під йогурту. Тобто допомога мінімальна, але доця не стоїть осторонь цього цікавого процесу. Ми разом були на сортувальні і розказували їй, навіщо сміття там поскладане в окремі величезні мішки. Поїдьте і ви з дітлахами туди!

Це гра така! А діти ігри люблять 😁 Надіюся, і дорослі полюблять із часом. Бо я не песиміст, я вірю, що ми все можемо. Раніше тільки пластик сортували і то так-сяк. Тепер є вже баки зі склом. Згодом буде ще краще. Ми просто дуже довго адаптовуємось)) Штрафи прискорили б цей процес. Надіюся, держава буде брати активну участь у пропаганді сортування сміття та переробці. А поки лишається думати кожному за себе і подавати власний приклад – дітям, батькам, друзям, підписникам!) Сортуймо.

як навчитися сортувати?

Підсумую.

  1. Почати з чогось одного, наприклад, складати окремо пластикові пляшки і відносити їх у контейнер для сміття біля дому.
  2. Навчитися мити сировину та стискати, аби вона не пошкодила інші посортовані відходи. Просто станьте ногою на пляшку і вже менше місця вона займе в смітнику, іноді цього місця комусь бракує.
  3. Виділіть окремі ящики для відходів, поступово збільшуючи кількість того, що сортуєте. Звикнете до одного – додавайте щось інше. Навіть якщо у вас маленька квартира – все реально, я маю коліжанку, яка чудово все розташувала в однокімнатній.
  4. Не купуйте зайвого пластику та сміття, ходіть у магазин зі своїми великими торбами чи рюкзаками, а також використовуйте свою тару для овочів, фруктів, печива, круп тощо. Не беріть кульочків, де не треба, відмовляйтеся від них, віддавайте назад.
  5. Здавайте на переробку все, що переробляється. Компостуйте харчові відходи, якщо є можливість.
  6. Розмовляйте про сортування зі сусідами, родичами, друзями, знайомими. У позитивному світлі і без наїздів.
  7. Якщо у вас в душі є ініціатор, то пробуйте розпочати сортування сміття у своєму під’їзді, наприклад.

То все просто звичка!

дякую за увагу

Якщо вам було цікаво та корисно, то буду неймовірно вдячна за зворотній зв’язок: чи це коментар під дописом у соцмережі, чи лайк за прочитання в тому ж Facebook або Instagram. Кількість вподобань свідчать про ваше зацікавлення тією чи іншою темою, тому, будь ласка, не забувайте клацати пальці вверх або серця. Також тішуся кожним репостом чи рекомендацією 🙂 Дякую!

І підписуйтесь на Мамунцю:

Related Posts

4 thoughts on “Як ми сортуємо сміття або Сім’я і відходи

  1. Христина says:

    Дуже цікаво і повчально ви написали.Ми з периферійного містечка поблизу Львова.На жаль у нашому місті практично немає пунктів, куди можна віднести посортоване сміття.Тому поки тільки по можливості відмовляємося від пакетів у магазинах і окремо викидаємо пластик на смітнику.Підтримую ідею щодо штрафів,доводилось бачити біля смітників цілі купи відходів після ремонту,а грошові стягнення за подібне активізували б людей бути охайнішими.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.