Мій допис #історіїуспіху для групи Права без хабарів (лонгрід із хепіендом)
Я завжди відкладала запис на автокурси, бо стрьомно було. Думаю, багато хто зрозуміє, що в людини, яка ніколи не їздила або їздила десь в полі чи селі з чоловіком, є певний страх і нерозуміння: як ті передачі переключати? Як запаркуватися у вузьких умовах? Як вони це роблять?!
Спочатку аргументувала свій незапис тим, що в нас нема машини. Бо здати на права і не їздити – то трохи безглуздо, як на мене. Але авто придбали, пройшов рік, а я далі відкладала на потім автокурси через той же страх. Ну і витрати то немалі. Коротше, відмазку завжди мала як знайти.
І тут я пішла на один фінансовий марафон, де мені дали чарівного копняка і сказали “наступного тижня зроби медичну довідку”. Свалу не було, взяла і зробила, до речі, тут описувала свій досвід медогляду: https://mamuncya.com/2021/12/09/meddovidka/
І вже з тією довідкою пошурувала в школу та записалась, відтягувати вже не було коли.
Навчання в автошколі
Розпочала я своє навчання в школі “Автоград 2015” (неподалік мого дому, на вул. Шевченка) в грудні 2021 року. До слова, добре, що я обрала школу, до якої не треба далеко пертися, бо це левова частка життя – їздити на лекції та практичні заняття. Якби школа була в іншому кінці міста – це би був треш. Із цікавістю відвідувала лекції (бо це були мої кілька годин без дітей ггг) і запам’ятовувала правила та дорожні знаки. Лектор у нас був класнючий – Юрій Іванович Паньків. Він же потім став моїм інструктором, але про це згодом. Опісля лекцій ми в школі проходили гуртом тести, а вдома я по пройденій темі закріплювала знання, вирішуючи тести в додатку vodiy.ua. Купила платну версію і не пошкодувала. Клацала потім у кожну вільну хвилину. Класно, що в цьому додатку є одразу пояснення до питання. І купу різних структуризацій: складні питання (і показує у відсотках, скільки людей зробили на ньому помилки), по білетах, залік і т. д. Перед самим іспитом я обирала ті, на яких найчастіше могла зробити помилку (їх можна зірочкою позначити) і шліфувала до блиску.
На лекціях нам чітко по пунктах пояснювали кожне правило, наголошували на типових помилках, малювали схеми на дошці, включали відео, розповідали приклади з життя. Нудно не було ніколи. Після таких пояснень тести вирішувати було значно легше, добре запам’ятовувалося.
Перше практичне заняття
На початку січня 2022 року, через місяць після запису на курси, я мала своє перше практичне. На щастя, мій інструктор не з тих, хто зразу в місто веде студентів. Ми ознайомлювалися з кнопочками, лампочками на майданчику і пробували рушати. На 4-5 годині їзди виїхали в люди, ось тут описувала той день: https://www.instagram.com/p/CYjNtk6N4LP/
Каталися ми, каталися, аж тут раптом війна. Якраз 24 лютого мало бути чергове практичне заняття. Але відбулось воно аж у липні, бо ми з дітьми пробули 3.5 місяці в Польщі… Повернувшись в Україну, я одразу ж записалась на практичне. Фактично вся моя група вже здала, само собою.
На заняттях ми каталися по місту, попадали в затори, паркувалися на паркінгу біля Victoria Gardens, їздили різними маршрутами, проїжджали кільця, робили розвороти, їхали заднім ходом і так далі. Тобто інструктор на всі 200% відпрацьовував, завжди спокійно все пояснював, казав “добре”, коли було добре. Золото, а не інструктор. Я таких врівноважених та розумних людей люблю. Він дійсно навчив давати собі раду на дорозі.
Онлайн-курси
Також я паралельно проходила курс із паркування (і не тільки) в Тетяни Могилецької, вона ж Водійка: https://www.instagram.com/vodiyka/. Дуже раджу її курси, жінка жінці вміє круто пояснити.
Також Ютуб-канал “Автоманки” вам і мені в поміч.
Здача іспитів в автошколі
Вирішила здати теорію в школі досить спонтанно і мені це вдалось із першого разу з 2 помилками. Питання були з тих найнудніших і найскладніших, але заканало, як я кажу))
Після цього хотіла ще відкатати добряче, щоб бути впевненою на внутрішньому іспиті, але в середині серпня 2022 року моєму чоловікові прийшла повістка і я вирішила йти здавати вже, знаючи, що попереду ще довгий процес.
Першу спробу практики в школі завалила, хоча була впевнена, що здам. Але вже потім я собі аналізувала – добре, що в автошколі є така опція. Це допомагає налаштуватися на справжній іспит. І добре, що не закривають очі на дрібниці. Ось тут історія цієї нездачі: http://mamuncya.com/2022/08/20/avtoshkola-ispyt/
За другим разом вже здача пройшла успішно: https://www.instagram.com/p/ChvCGest7LX/
Іспити в Сервісному центрі МВС
Далі почалось найцікавіше – запис на серйозніший іспит, вже в Сервісному центрі на Данила Апостола. Чому саме там? Вирішила, що не хочу кататися в Новояворівськ, краще по Львову поїжджу за цей час. І якщо я знаю, то здам будь-де. За Зимну Воду шось не думала, вибрала “найскладніший варіант”))
У день здачі практики в школі одразу ввечері я намагалась зареєструватися на цьому сайті на теорію: https://equeue.hsc.gov.ua/ Постійно вибивало помилку. Читачі сказали спробувати згодом, я зайшла вночі, десь 00:30 і без проблем записалась на вівторок.
У день іспиту згадала, що не забрала сертифікат про закінчення навчання зі школи. На щастя, працівниця мала змогу приїхати раніше на роботу і видати мені його, за що я безмежно вдячна. Не будьте, як я))
Як я здавала теорію?
Довго сиділа в черзі, хоча талончик на конкретну годину. Мене посадили за перший комп і були знов тупарилі питання. Я аж схарилась, коли побачила, що одне, друге і третє такі сумнівні… Але пропускала, аналізувала, добре думала. І з 2 можливими помилками таки здала! Ось тут описувала: https://www.instagram.com/p/Ch4OIFptwMX/
Спустилась на 1 поверх до терміналу і одразу записалась на здачу практики. Було купа вільних годин, я набрала інструктора, бо хотіла здавати на його машині, і записалась на 11:00. Я тоді не знала, що всі, хто здає на своїй тачці, записуються після 16:30. Мені сказали піти на 3 поверх і перепитати, чи буде екзаменатор.
– Чи буде такого-то числа в такій-то годині екзаменатор? Я на своїй машині здаватиму.
– Яка автошкола?
– Автоград 2015.
– Та думаю, що буде, – відповідає мені інспектор, який у мене потім іспит і приймав.
Перша провальна спроба
Перша спроба була провальною, я вже нею ділилась тут: http://mamuncya.com/2022/09/16/ispyt-apostola-1/ Як на мене, інспектор був дуже прискіпливий. Але беру до уваги всі зауваження, розповідаю підписникам, щоб не наробили моїх помилок, і записуюсь ще раз, вже на 15:45. Це все досвід.
Друга успішна спроба
У день іспиту ще 2 години катаємось на Данила Апостола, відшліфовуємо виїзд із тих проблемних паркомісць, де зліва тротуар. Сунуть чорні хмари: “О, зараз ще як буде лити на іспиті, супер просто!”.
Тут раптом телефонний дзвінок до інструктора. Це зі Сервісного центру, кажуть, що не встигають, щоб ми приїхали пізніше. Вже ноги болять тиснути педалі, але трохи кружляємо. Далі паркуємось у дворику Сервісного і я шурую на 3 поверх. Довго сидіти не доводиться, хоча людей купа. Всі чекають на права і кажуть, що чекають цілий день.
– То так довго відбувається? Я думала, що одразу, – кажу їм.
– Та де, ви шо! – відповідають мені молоденькі дівчата. Вже потім розумію, що то ціла група і може вони башляли, тому так затягнулось.
Кличуть до віконця, видають документи і… починається тривога, трясця! Кажуть спускатися на майданчик. Йду і бачу, як назустріч виїхала машина з тим інспектором, який попереднього разу був у мене. Видихаю, що цього разу буде не він. Бачу ще одну жінку, яка чекає на інспектора. Приходять двоє чоловіків із бейджиками і ми сідаємо за кермо.
– Ви розумієте, що ми зараз їдемо на свій страх у ризик?
– Розумію і не заперечую.
– Можете налаштовуватися.
– Без камери?
– Так.
Окей, регулюю все під себе, хоча воно і так відрегульоване. Думала потягнути час на іспиті, але ладно вже. Ще не почавши іспит під’їжджаю пару метрів лівіше і глохну.
– Ооо, якби вже був екзамен…
– Ні, я добрий водій і в мене все вийде, – відповідаю інспектору. Беру себе в руки і ми починаємо іспит. З маршрутом не ознайомлювали, бо я повідомила, що знаю. Повзу, як черепаха, весь час. Людей та автомобілів помітно мало, це десь 17:30. Маршрут ідентичний до того, щоб був вперше, але паркуватися мені сказали паралельно (будь-яке місце, там було вільно, заїхала ідеально, навіть не вирівнюючись назад) і перпендикулярно, але також без вказівки “ліве/праве”. На паркінгу інспектор з інструктором вийшли, глянули. Мій інструктор усміхнувся, я, забувши, що камера знімає дивлюся на нього типу “шо там?”. Він мовчить, звісно)
Їдемо на кільце і на фініш. Зупиняюся і чую: “Іспит складено, помилок не допущено”. Божечко мій милий, в той момент мені хотілося розпустити крила і полетіти, атвічяю)) Невже не було до чого доколупатися? Нуль помилок? Ха! Лунає відбій повітряної тривоги.
Як виявилось, на паркомісці я залишила колеса вивернутими вправо, тож це і викликало усмішку, бо на межі з лінією було колесо. Але вписалась, все ок!
Прощаюся зі своїм інструктором, бо забере мене чоловік після служби, і щаслива лечу на 3 поверх, даю свої документи, поруч зі мною та жінка, що здавала тоді ж, коли і я. У нас обох без помилок, ми радісно це обговорюємо, люди довкола слухають і в певній мірі дивуються.
Коли видали права?
Сервісний центр вже мав би бути зачиненим, але через тривогу всім, хто нині здав, таки видають права. Із пластиком у руках шурую на вулицю робити коронну фотку. Ще знімаю відео “з довольним писком” для Тіктоку та Рілс))
Приїжджає чоловік, виганяю з водійського крісла і везу його додому. Не віриться! Нарешті!
Вартість навчання та кількість годин
Загалом разом з катанням перед іспитом я від’їздила 35 годин. Курси коштували 8000 грн + 10500 грн ще пішло на водіння. Разом 18500 грн, а разом з автобусами 19000 грн вийде. Позаду 9.5 місяців навчання. Якби знала, що так затягнеться, то б не відтягувала)) А ще після місяця їзди вже з правами, ледь не щоденної їзди, я розумію, що треба було брати не 1-2 уроки на тиждень (по 2 години), а 3 рази мінімум! Тоді ефект був би кращий.
Сподіваюсь, мій досвід був вам корисним! Водіння – це великі можливості! Я рада, що я водійка. Юхухухуууув.
Якщо було корисно – буду вдячна за активність! І підписуйтесь на Мамунцю. За тегом #кермунця в соцмережах більше про водіння та уроки паркування.