чи можливо простудитися?

Про холодну підлогу, шапочку і “вашу дитину продує”: поради педіатра

Мабуть, нема таких батьків, які б не задумувалися про те, як одягати свою дитину в холодну пору року. Часто дітки добряче вдягнуті, адже рідні та близькі переймаються “щоб не змерз”, і цей одяг зовсім не відповідає погоді. Когось навпаки не лякає гола ніжка чи вушко, яке виступає з-під шапки. Але у всьому є розумна межа і деколи надмірна опіка може тільки нашкодити.

Спробуємо сьогодні розбіратися, чи дійсно діти потребують особливої турботи в цій сфері і чи може малеча простудитися від повзання на підлозі чи поїздки з відчиненим вікном в автобусі. Відповідає на ці питання дружній до грудного вигодовування педіатр Оля Леськів.

Лікар

Педіатр Оля Леськів: https://www.instagram.com/olunja_leskiv/

холодна підлога та повзання

– Чи справді така страшна холодна підлога або ж травичка для повзунів?

Холодна підлога, земля чи бетон є страшними, якщо сидіти на них тривалий час, непорушно і в ідеалі голими, при тому повинна бути або мінусова температура, або низька температура повітря і висока вологість. Переважно в таких умовах дитина не знаходиться, тому те, що вона сидить на підлозі чи землі, не становить загрози. Тим більше діти рідко є голими, на них є шар одягу, а також підгузник, що виступає добрим теплоізолятором. Також дитина рідко коли просто сидить, а в більшості активно рухається, тим самим застраховує себе від переохолодження.

– Які ризики для немовляти, якщо сидіти та повзати на землі чи плитці? Я мислю, що дитина активна, тому нічого з нею не може відбутися під час такого часопроведення. Проте цікаво почути факти від фахівця: що може статися? Як це впливає на органи/суглоби тощо? Чи реально “простудити коліна”? (думаю, читачі пам’ятають флешмоб від Мамунці #застудженіколіна?)

Щодо внутрішніх органів, то на те вони і внутрішні, що надійно захищені навколишніми тканинами. Крім того, організм добре контролює процеси терморегуляції і тому наші органи захищені від перепадів температури. А для запального процесу потрібно потрапляння в організм вірусів, бактерій чи мікроорганізмів. Охолодження може бути провокуючим фактором, якщо ви є носієм якоїсь бактерії і під дією несприятливих умов вона активізується.

Якщо ж дитина змалку не перегріта, якщо ви вдома підтримуєте оптимальну температуру і вологість (+18 – +20, вологість 40-60%), то дитина звикла до нижчої температури і перепад температур із навколишнім середовищем поза домом не буде для неї такий різкий і стресовий.

Потрібно зберігати баланс і не заходити в крайнощі. Звісно не потрібно садити дитину на бетон, але й одразу забирати її з холодної поверхні теж не треба.

“вдягніть шапочку!”

– Одвічна тема всіх бабусь: “вдягніть шапочку” чи “вушко видно”. Коли варто давати шапку малюку?

Щодо шапочок, то мені подобається думка львівського педіатра та інфекціоніста Гайдука: якщо хочете вдягнути дитині шапку, одягніть її спершу на себе.дитячий одяг

– Чи потрібно одягати дитину тепліше, ніж себе?

Тут також потрібно зберігати баланс і не перегрівати дитину з народження. Так, лежачу дитину треба вдягнути на один шар одягу більше або накрити пледом, але дитину, яка бігає, активна не потрібно вдягати більше. Якщо ви себе при +16 одягаєте легко, то не потрібно одягати дитину майже в пуховий комбінезон, достатньо легкої куртки чи флісу.

Загалом стандарт по кількості одягу це 3 шари – термобілизна + фліс + комбез. Залежно від погоди.

***додаю відеоогляд термобілизни від mira-termo.com, якщо комусь актуально:

Термобілизна буде утримувати тепло: не давати ні змерзнути, ні перегрітись. А за нижчих температур фліс і верхній одяг будуть зігрівати і захищати від вітру та вологи.

– Що гірше: перегріти чи переохолодитися?

Краще коли дитина змерзне, ніж перегріється.

Якщо ж дитині 2 роки і до цього ви її “укутували”, то не потрібно різко її випускати з дому напівголу. Поступово старайтесь не перевдягати й адаптувати до самостійної терморегуляції.

– Як визначати, що дитині не холодно?

Дитина 2+ роки спокійно може сама сказати: чи вона змерзла, чи їй гаряче, чи просто не комфортно.

Перевіряти чи дитина змерзла потрібно за шиєю знизу, в ділянці лопаток, бо холодний ніс чи руки не є інформативними. Вони весь час контактують із повітрям і не прикриті одягом.

“жіночко, вашу дитину продує!”

– Чи можуть наробити біди відчинені вікна в автобусі влітку?

Влітку в автобусі сідаю біля вікна і відчиняю його. Якщо в автобусі не спекотно і ви не спітнієте, то після виходу з нього на вулицю (навіть на вітер) все буде окей! Якщо ж ви запаритесь у душному автобусі, вкриєтесь потом (і це, до речі, не лише влітку), а тоді вийдете розпашілі на холод чи вітер, тоді так – ризик від перепаду температур є.

Тож зберігайте ноги в теплі, а голову в холоді, будьте розсудливими)


Сподіваюся, вам було корисно та цікаво прочитати цю статтю. Якщо залишилися питання – задавайте тут під дописом або під постами в соціальних мережах Instagram чи Facebook. Тако рекомендую почитати статтю про одяг під час зимового слінгоносіння: http://mamuncya.com/2016/12/22/sling-vzymku/. Дякую вам за ваш час! Будьте здорові!

Читайте нас ще тут:
https://facebook.com/mamuncya
https://instagram.com/mamuncya

І дивіться наш Ютуб:

https://www.youtube.com/Мамунця

Related Posts

4 thoughts on “Про холодну підлогу, шапочку і “вашу дитину продує”: поради педіатра

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.